aktualizováno: 31.07.2023 11:12:50 

Včelařství Šimůnek - prodej medu

Aktuálně 2010 - jak to dělám já...
 
Aktuálně...
 
Rok 2010
 
8.3.2010
   Letos jsem se rozhodl do svých včeliček zase trochu investovat a zároveň využít evropskou dotaci na nákup zařízení pro zpracování medu: dnes jsem objednal pastovací zařízení z Výrobního podniku Ještěd s.r.o., dále jsem objednal medomet s elektrickým pohonem, box s termostatem na šetrné ztekucování medu a refraktometr, což je přístroj na zjišťování obsahu vody v medu. Obsah vody je rozhodujícím kritériem zralosti medu. Přísná podniková norma jakosti "Český med" povoluje 18 %, obecně se za zralý med považuje ten, který má obsah vody do 20 %. Rozhodl jsem se, že rozšířím nabídku medu o med pastovaný a bude - li někdo požadovat med tekutý, tak chci také vyhovět, ačkoliv já sám preferuji med přírozeně zkrystalizovaný nebo pastovaný.
 
9.3.2010
    Ve Výrobním podniku Ještěd sebou docela hodili , pastovací zařízení dnes dorazilo. Je to pěkná mašinka - masívní motor s převodovkou, vypadá kvalitně. Co mně dostalo byla brzda, která brzdí rotaci úchytného zařízení s postupující krystalizací medu.
                                   držák s brzdou na upevnění nádoby...  zařízení na pastování medu
Ještě o něco víc než já obdivoval pastovací stroj můj šestiletý syn Romča, kterého zaujal zejména startovací knoflík a úchytné otočné zařízení.
 
18.3.2010
    Dnes dorazil i zbytek objednávky ze včelařské prodejny "Včelaření hrou" z Hradce Králové. Nerezový medomet na kombinovaný pohon, ztekucovací box z polystyrenu s termostatem, refraktometr na stanovení obsahu vody v medu, plastové nádoby s víkem na uchovávání a spirála na ztekucování medu. Vše bylo v pořádku, důkladně zabalené.
 nerez medomet na el. pohon s plynulou regulací otáčeknerezový koš na 4 rámky
 
 
 
 otevření plastového víka zastaví medomet klika na ruční pohon medometu
 
   
 
 refraktometrtermobox s termostatem na šetrné ztekucování medu (pouze na výslovnou žádost zákazníka)
 
 20.3.-28.3.2010
    V týdnu jsem si připravil 80 rámků pro přidání do včelstev. Rámky kupuji hotové - sbité u př. Břinka z Jesenice okr. Rakovník. Stačí pak rámky navrtat pro napnutí drátku, natlouct mezerníky, které zajišťují stejnou vzdálenost rámků od sebe v úle - na tzv. včelí mezeru a 2 hřebíčky pro uchycení drátku. Rámky vkládám do úlů každý rok nové, staré z hygienických důvodů po vyřezání voští a vytavení vosku pálím.  
 
8.4.2010
    dnes byl krásný slunečný den, tak jsem si vzal půl dne dovolené a odpoledne jsem provedl jarní prohlídku všech včelstev.  Všechna včelstva mají plod v obou nástavcích, nejsilnější jsou obě včelstva s matkami kraňského plemene  kmene LUNZ. Plod mají na 10 rámcích a začínají se vyvěšovat v podmetu - v prostoru pod rámky ve dně úlu. Po víkendovém ochlazení provedu příští týden přehození nástavků - včely nesnášejí mít zásoby pod plodovým tělesem - zásoby začnou přenášet zpět vzhůru do vrchního nástavku. To u včelsev simuluje snůšku a podnítí k zakládání ještě větších plodových ploch. Tento zákrok se provádí obvykle kolem poloviny měsíce dubna - i letos tedy tento termín dodržím. Podmínkou pro provedení tohoto zákroku je, že včelstva mají plod již v obou nástavcích.
 
LUNZLUNZ
 
SINGER
 
11.4.2010
    Dnes jsem drátkoval připravené rámky, drátek v rámku má za úkol zpevnit včelí stavbu. Na drátek se posléze přitaví (buď ručně - spec. ozub. kolečkem nebo trafem) mezistěnka - vosková destička na které jsou vylisované šestiboké základy buněk, které slouží včelám jako základ jejich stavby.
drátkování rámků - napínání drátku napnutý drátek je třeba ustřihnout kleštičkami chvilku se kolem mihla i dcera Lucka - podívala se a podržela si rámek
 
 drátek napnutý ve standartním rámku drátek se uchytí za hřebíček, který se poté zatlučedrátek napnutý ve stavebním rámku - ke drátku se přiletuje pouze proužek mezistěnky
    
17. - 18.4.2010
    Tento víkend jsem dokončil drátkování rámků a provedl výměnu nástavků - prohození vrchního za spodní nástavek. Pouze včelstvo č. 2, u kterého jsem provedl pozdě v září výměnu matky nemá plod ve spodním nástavku. U něj jsem prohození neprovedl a spojím jej se záložním včelstvem, které dobře vyzimovalo a jehož matka pěkně klade. Navíc včely jsou velmi rozbíhavé, nesedí na rámku, opouštějí plod a vyvěšují se v podmetu. Proto jsem se rozhodl před spojením obou včelstev pro jistotu tuto matku odstranit.
 
24.4. - 25.4. jsem provedl zběžnou prohlídku včelstev - zda matky kladou a zda včelstva mají dostatek plodu. Vše je v pořádku, včelstva sílí.   
    Včelstvo č 5 s matkou kmene LUNZ je vyvěšeno v podmetu včely plně obsedají oba nástavky - je tedy dostatečně silné k nasazení medníku.
Včelstvo č. 2 jsem odstranil ze včelína a na jeho místo postavil záložní včelstvo.
 
26.4.2010
    Dnes jsem se pokusil v odstaveném včelstvu vyhledat matku, bohužel se mi to nepodařilo - ihned po otevření úlu se včely vyvěsily do podmetu.
 
27.4.2010
    Dnes jsem nasadil medník včelstvu č. 5. Vzhledem k tomu, že je včelstvo dost silné umístil jse nový nástavek vybavený 4 soušemi, 6 mezistěnami a jedním stavebním rámkem.
8.5.2010
    Dnes jsem nasadil medníky ostatním včelstvům. V důsledku nepříznivého počasí to je o týden později oproti jiným létům. při zevrubné kontrole plodišť jsem zjistil nedostatek glycidových zásob u všech včelstev. Čím bylavčelstva silnější, tím méně zásob měla. (nejméně úl. č. 5.)
Vzhledem k obavě, že by se po případném přikrmení dostal do medu cukr, jsem se rozhodl vydržet a nepřikrmovat.
15.5.2010
Ode dneška je nutné každý týden rozebrat včelstva a zkontrolovat výskyt matečníků s jejich odstraněním.
20.5.2010
    Dnes ve14:30 mi telefonovala manželka, že se rojí včely. Byl to úl č. 5. což bylo snadné zjistit pohledem do podmetů. Úl č. 5, který ještě včera přetékal včelami, dnes byl v podmetu téměř bez včel. Roj jsem sklepl do rojáčku, rojáček postavil pod strom na kterém se nacházela ještě asi 1/3 včel z roje. Je důležité, aby do rojáku padla matka ( včelí královna ). Zbylé včely se pak do 30 - 45 minut vznesou do vzduchu a poté se stáhou do rojáku k matce. Roják s rojem se pak uzavře a minimálně na 1 noc se umístí do chladu, nejlépe do sklepa, kde se scelí kolem matky a získají pocit soudržnosti a příslušnosti k novému včelstvu.
    Vzhledem k stále nepříznivému vývoji počasí jsem nebyl schopen pravidelné a systematické kontroly  narážení matečníků. To mělo za následek postupné  vyrojení úlu č 6. a pak v pátek 4.6. podruhé vyšel roj z úlu č. 5. Ta samá matka s tím samým  rojem se usadila na tu samou větev na tomtéž stromě.
5.6.2010
    Dnes jsem chtěl prohlédnout všechny úly a vyštípat případně naražené matečníky. Příroda tomu ovšem chtěla jinak. V 10:15 vyšel roj z úlu č.7, v 11:25 vyšel roj z úlu č. 8 a v 11:50 roj z úlu č. 9. Všechny roje jsem skrápěl vodou (stříkal hadicí) a tím je směroval aby neopustily zahradu a usadily se pokud možno na třešeň vedle včelína. To se také podařilo, roj z úlu č. 9. jsem skrápěl tak intenzivně, že matka z úlu nevyletěla a včely se vrátily zpět. vyhledem k tomu, že za celou dobu mého včelaření se mi v jedné sezóně vyrojilo vždy max. jedno včelstvo, vlasním pouze jeden rojáček a mám ještě jeden po dědečkovi. Telefonoval jsem tedy včelaři ze sousedství, zda - li by mi nepůjčil rojáček, ten mi však odpověděl, že sám má 4 roje ve sklepě a 3 mu ještě visí na zahradě. Manželka mi tedy sjela do včelařské prodejny v Sokolově a tam ještě jeden rojáček zakoupila.
    Oba roje jsem z třešně sejmul a dal do sklepa k roji z úlu č. 5, který vyšel, pátek.
    Prvoroje (roje které vyletí z úlu se starou matkou) vycházejí z úlu za slunného dne mezi 10 - 12 hodinou dopolední, Roje se dávají na 1 - 2 noce do tmavé, chladné místnosti (nejlépe do sklepa), kde se roj zcelí kolem matky. Roj přes noc vystaví v rojáku srdíčko z bílého vosku. Takové srdíčko vystaví poze prvoroj a je to základ případného sediska roje v dutině v přírodě. 
    Všechny roje jsem usadil náběhem  do svých úlů po předchozím vyštípání matečníků v neděli večer. Příslušnost roje do úlu se zjistí jednoduchou zkouškou: při snímání roje se nabere asi tak 100 - 200 včel do sklenice s víčkem, včely ve sklenici se posypou práškovým cukrem, sklenicí se zatřese a včely se po asi 20 minutách vypustí na odvráceném konci zahrady, pak stačí sledovat do kterého úlu se včely vracejí.
    Roj usazený na větvi  třešně 20.5.2010  Roj vážil 5,1 Kg - byl největší, jaký jsem kdy měl
 
včely spěchají do rojáku ke své královně...   Usazování roje
 
Na okraji plástu, jsou naraženy rojové matečníky - je třeba je vyštípat  Srdíčko z bílého vosku vystavěné rojem přes noc.
 
20.6.2010
    Medobraní
Letos se medoberaní posunulo asi o 14 dní. To bylo způsobeno jednak nepříznivým povětrnostním vývojem v květnu letošního roku a jednak přestavbou kuchyně a koupelny, která se protáhla do poloviny června a tudíž nebylo kde vytáčet med.Poprvé jsem vyzkoušel elektrický medomet. Velmi se osvědčil. Rámky s medem byly téměř celé odshora až dolů zavíčkované (včely konzervují zralý med překrytím buněk s obsahem medu voskovými víčky, které zabrání přijímání vlhkosti medem v úlu), med byl tudíž úplně zralý a téměř netekl, přesto byly rámky úplně vymeteny a ani se nepolámaly.
     Poprvé jsem letos použil také refraktometr - zařízení na měření obsahu vody v medu. Med vytočený 20.6. 2010 měl obsah vody 17,1 - 17.8 %. Zralý med má obsam vody do 20 %, norma český med, která je přísnější ukládá obsah vody do 18%. Můj med tedy v tomto parametru vyhovuje normě na označení medu "Český med" při 1. vytáčení jsem od svých včeliček získal velmi kvalitní květový med.
11.7.2010
    Medobraní
v pořadí 2. medobraní se uskutečnilo v neděli 11.7.2010. V 6:30 ráno jsem otevřel 1. včelstvo a začal vyjímat rámky s medem. Rámky byly opět téměř celé zavíčkované. Vyhledem k tomu, že manželka ja alergik, musím rámky před dalším zpracováním zcela odvčelit. To znamená včely sklepnout z rámku do úlu, každý rámek omést spec. smetáčkem, a uložit do přepravní bedýnky. Bedýnku pak na kolečku úpřevezu na terasu, kde opět rámky jednotlivě vyndavám, ometám případně zapomenuté včelky a rámek zcela bez včel předávám manželce, která je ukládá do náhradních nástavků v kuchyni, která se pro tuto chvíli změnila v medárnu. Takto zpracuji rámky ze všech devíti včelstev. Manželka mezitím zbavuje rámky na speciálním odvíčkovacím plechu odvíčkovací vidličkou voskových víček a v elektrickém medometu postupně vytáčí rámky.  Elektrický medomet nám velice usnadnil práci, protože dříve manželka musela počkat, dokud jsem nepřinesl ze včelína všechny rámky, protože ruční medomet jsem vzhledem k fyzické náročnosti obsluhoval sám. Před polednem jsem měl všechny rámky určené k vytáčení v medárně, pomáhal jsem pak manželce s rozléváním medu do sklenic vymytých myčce a s jejich uzavíráním plastovými víčky. S vytáčením jsme byli hotoví v 16:15 hod. Vzhledem k vysoké teplotě (35°CTeplota ve včelíně dosahovala 42°C! ) jsem se rozhodl rámky vracet do úlů až v podvečer po opadnutí úmorného vedra. Pomohl jsem tedy manželce s úklidem kuchyně,  vymyl jsem a uklidil medomet a nádoby na med se síty. S navracením rámků jsem nakonec začal až v 19:30. Vše i s úklidem na včelíně jsem ukončil ve 21.45.
    I tentokrát byl med velmi kvalitní - refraktometr ukázal obsah vody mezi 16,2 a 16,7%
Od svých včeliček jsem tentokrát získal velmi kvalitní smíšený med - z lučních květů, lesní medovice, maliníku a lip. Část medu jsem přelil do pastovacího zařízení a započal jsem proces pastování. Po dobu asi 7 až 10 dnů, po naočkování krystalickým nebo pastovaným medem, se pastovací zařízení 4 - 5x denně na 15 minut zapne. Mícháním dojde k obroušení hran krystalků glukózy, krystalky se zmenší a med je tímto procesem sice zkrystalizovaný, ale není tvrdý, je vláčný a dobře se roztírá.
Medové plásty byly opět téměř celé zavíčkované  Odvíčkování plástů s medem vkládání rámků do medometu
Obsluha medometu je snadná... Pohled na častěčně zakryté sklenice medu...  Kontrola obsahu vody, na sklíčko refraktometru se rozetře kapka medu a přiklopí se
Vlastní kontrola - proti světlu se odečítá hodnota obsahu vody Obsah vody byl nízký, pohyboval se mezi 16,2 - 16,7 %  Obsah vody byl nízký, pohyboval se mezi 16,2 - 16,7 %
 
Baterie medů, před uložením Med určený k pastování v pastovacím zařízení
  
25.7.2010
    Poslední medobraní proběhlo v neděli 25.7.2010 společně se sejmutím medníků. Na konci července ustává snůška, včely začínají slídit a je třeba vytočit všechen med z medníku před uložením plástů na zimu. I při posledním medobraní jsem získal  kvalitní med s obsahem vody pouze 17,4 %.
    Z hlediska medné produkce mohu hodnotit tento rok, i přes nestálost jarního počasí,  jako vcelku úspěšný, Od včeliček jsem pokaždé vytočil velmi kvalitní hustý med příjemné chuti a vůně.
27.7.2010
    Po sejmutí medníků jsem včelky přikrmil 7 kg cukru v roztoku v poměru na 3 kg cukru 2 l vody. 
Během léta jsem si připravil 4 oddělky do kterých jsem přidal nové matky koupené u přítele Průchy z Tachova. Od tohoto chovatele odebírám pravidelně včelí matky od r. 2002 a jsem s nimi nadmíru spokojen. Nyní jsem připravené oddělky spojil se včelstvy ve kterých jsem se rozhodl vyměnit matku.Matku jsem měnil ve včelstvu v úlu č. 1,3, 5, 6, 7, včelky vyměnily matku v úle č. 8. Matky přidávám tímto způsobem: Mateřské včelstvo přesunu před včelín a na jeho místo umístím oddělek, kterému zůžím česno na šířku 3 včel a do oddělku vložím plodové plásty z mateřského včelstva v počtu aby mezi krycími rámky byly rámky s plodem.  Toto provádím navečer po skončení letové aktivity včel. Během 2 - 3 dnů se starší včely, které již měly orientační prolet vžebrají do oddělku, který stojí na místě původního včelstva.  V původním včelstvu zůstanou mladé včelky se starou matkou. Tuto 4. den odchytím a včelstvo spojím přes novinový papír s oddělkem.
Matka z tiché výměny z úlu č. 8
    Tato metoda je náročná na práci a čas, nehodí se pro chovatele s větším počtem včelstev, ale za 8 let co ji používám jsem přišel o matku jen jedenkrát a to svou vinou, když jsem spěchal a včelstvo s oddělkem jsem spojil navečer toho dne, kdy jsem zaměnil stanoviště úlu a odělku. Dále mi tato metoda zajišťuje přezimování silných včelstev, protože těsně před zazimováním vytvářím jednotky s velkým množstvím včelího plodu (larviček) - od 2 matek.
    Dále jsem spojil oddělek vytvořený z úlu č. 7 s dvouletou matkou (protože jsem již neměl mladou matku a potřeboval jsem odjet na dovolenou) se včelstvem z úlu č. 1 (linie Lunz) ze kterého jsem vychytil matku.Tento kmen se mi neosvědčil z důvodu nadměrné bodavosti a rojivosti. Včelstvo jsem posílil včelami z úlu č. 5 ( taktéž Lunz)  kterému jsem též měnil matku a mateřské včelstvo bylo valmi silné.
1.8.2010
    Jsem odjel na 14 dní na dovolenou.
14.8.2010
    Po návratu z dovolené jsem zjistil, že úl č. 1 nemá matku - ponechal jsem naražené matečníky, ostatní včelstva byla v pořádku, matky se pěkně rozkladly, pouze matka v úlu č. 6 měla chromou levou zadní nožičku. Matku jsem odebral a včelstvo spojil přes novinový papír se záložním včelstvem, které jsem chtěl zazimovat pro případ, že by nějaké včelstvo nepřečkalo zimu nebo potřebovalo na jaře posílit.
16.8.2010
    Odjíždím do nemocnice a na nějakou dobu opouštím své včeličky...
28.8.2010
    Manželka zahajuje 2. fázi doplňování zimních zásob. Denně podává každému včelstvu 1,5 Kg cukru až do celkového množství 18 kg/včelstvo .
26.9.2010
    Kontrola úlu č. 1 - plod přítomen, mladá matka se oplodnila a klade. Příští rok ji vyměním. ( je to 2. filiální generace volně spářená - mohlo by dojít ke štěpení pozitivních vlastností; pochází od matky linie "Tachov").
    Matka v úlu č. 6 - viděna, pěkně se rozkladla.
    Z důvodu očekávané tuhé zimy jsem včelkám podal ještě jednu krmnou dávku, tzn. každé včelstvo má na zimu 19,5 Kg cukru v zásobách.
23.10.2010
    Dnes jsem z úlů odstranil stropní krmítka, tato jsem očistil od voskových a propolisových nástavků vymyl a uložil do manipulační místnosti k použití na příští rok. Dále jsem vyčistil dna úlů a vložil podložky pro odběr měli ( měl = drť z voskových víček která padá na dno úlu v zimním období při konzumaci medu včelstvem) ve které se počítá množství spadlých roztočů Varroa destructor po provedeném léčení proti tomuto roztoči.
25.10.2010
    Dnes proběhlo 1. kolo povinného léčení proti roztoči Varroa destructor. Varroa je brouček, parazit, který k nám pronikl z východu, přes Rusko a zároveň byl zavlečen i z Německa. Varroa je domovem v Asii, kde parazituje na včele indické (Apis cerana indica). Tamní včela si s tímto parazitem ale umí poradit. Její roje, které hnízdí často ve skalních dutinách každý rok jednou až dvakrát za sezónu opustí své hnízdo se zásobami i včelími larvičkami a přestěhují se na jiné místo, kde si vystaví hnízdo nové. Právě na včelích larvičkách (říkáme na včelím plodu) se nachází velká většina dospělých samiček roztoče a 100% nedospělých jedinců ve všech vývojových stádiích. Tím se tato včela samovolně " léčí " a tím udržuje populaci roztoče v únosných mezích. Tuto schopnost naše domácí včela (Apis mellifica L.) nemá a v našich podmínkách intenzivního včelaření ani mít nemůže a proto je nutné pravidelné preventivní léčení. Pokud by se naše včelstva pravidelně neléčila, jedna samička Varroa destructor by po 3 letech způsobila úplný zánik napadeného včelstva. Vzhledem k tomu, že napadená jsou všechna včelstva v republice, neléčení by v krátké době znamenalo úplné odvčelení krajiny se všemi negativními důsledky, které jsou s tím spojeny.
Samičky roztoče na včelích larvičkách:
Samičky roztoče Varroa na včelích larvičkách
     Naše Státní veterinární správa ve spolupráci s Výzkumným ústavem včelařským vypracovala jednu z nejlepších a nejúčinnějších metodik boje s tímto parazitem v Evropě i ve světě. Díky tomu, že 99 % včelařů je organizováno v Českém svazu včelařů, který je garantem léčení a má vyškolené odborníky na léčení až do stupně základních organizací(ZO) a léčení je organizováno centrálně je jeho účinnost velmi vysoká.
    Léčení, stejně jako každý rok, proběhlo komisionálně. Za mé přítomnosti jej provedl předseda naší ZO - přítel Vojta Karkula a jednatel př. Szabo, oba jsou vyškolení léčitelé. Léčivo se vhání do utěsněného úlu ve formě mlhy,  která je vytvářena ve speciálním vyvíječi. Vzhledem k tomu, že v naší ZO se přistupuje již dlouhá léta k léčení s maximální zodpovědností a pečlivostí, patří naše ZO k organizacím s nejlepší nákazovou situací v okrese i kraji.
Spad roztočů na podložce den poléčení
10.11.2010
Dnes proběhlo 2. kolo léčení proti varroáze. 3. a poslední kolo proběhne 1.12.2010
 
8.12.2010
1.12. se vzhledem k velkému mrazu a nepříznivým povětrnostním podmínkám neléčilo. Léčení proběhlo až dnes.  Bohužel dnes jsem se nemohl uvolnit z práce a léčení jsem nemohl být osobně přítomen, což jednatel ZO př. Szabo dosti nelibě nesl. Přesto i jemu a zejména předsedovi př. Karkulovi za provedené léčení vřelý dík. 
 
18.12.2010
Dnes jsem vyjmul podložky z úlů, ometl z nich uhynulé včelky, které se již jarního sluníčka nedožijí, a měl, podložky jsem omyl, osušil a vložil zpět do úlů. Přesně za 30 dní podložky opět vyjmu spadlou měl sesypu do krabičky a směsný vzorek měli bude odeslán k vyšetření na množství roztočů do Výzkumného ústavu včelařského  v Dole u Libčic n/Vltavou.
Po omyří jsem podložky osušil...Zkontroloval jsem, jestli jsou dna úlů čistá...... a vložil sem čisté podložky zpět do úlů.
 
Při výměně podložek, jsem konstatoval, že všechna včelstva žijí, po vyrušení při výměně podložek začala více hučet. Poté jsem podmety úlů (prostoru mezi dnem a dolními loučkami rámečků se říká podmet) opět uzavřel a včelstva nebudu příštích 30dní vyrušovat. Zkontroloval jsem je - li na včelíně a kolem vše v pořádku a včelín jsem opět uzavřel.
 

Pokračování : Jak to dělám já 2011