aktualizováno: 31.07.2023 11:12:50 

Včelařství Šimůnek - prodej medu

Něco o medu
Něco o medu...
        Med je, po chemické stránce, nasycený roztok cukrů, zejména glukózy a fruktózy v určitém poměru, s obsahem enzymů, stopových prvků a vitamínů. V našich podmínkách rozlišujeme medy květové, medovicové a smíšené. Mezi nimi není kvalitativní rozdíl. Květové a smíšené medy obsahují vyšší podíl glukózy, která snadno krystalizuje, a zejména pylových zrn rostlin ze kterých ho včely získávají. Medovicové medy obsahují vyšší podíl fruktózy, která těžko krystalizuje a dále vyšší množství minerálií a stopových prvků.
          Z těchto důvodů jsou květové a smíšené medy vhodné zejména pro děti a osoby trpící pylovými alergiemi ( ovšem pouze medy z oblasti kde tyto osoby žijí, nikoliv medy dovážené, které jsou běžně prodávány v prodejní síti). Medovicové medy jsou ,pro svůj vyšší obsah minerálií, vhodné zejména pro starší osoby.
          Krystalizace medu je zcela přirozený jev většiny našich medů, který závisí zejména na poměru jednotlivých cukrů, způsobu skladování a dalších faktorech. Květové medy (kromě čistého akátového a několika málo dalších) obecně snáze krystalizují. Extrémním příkladem je čistý řepkový med, který během 7-14 dní vytvoří bílou hmotu, která by se dala krájet nožem. Tento med je ovšem pro obsah některých látek jediný med s průkazně léčivými účinky na játra.
          Mnoho spotřebitelů zcela nerozumně požaduje med tekutý. Proto například i v zimním období je v prodejnách maloobchodů nabízený i květový med tekutý a tudíž tepelně ztekucovaný. Toto není na závadu pouze za předpokladu že teplota při ztekucování nepřesáhne 45 °C, ovšem proces je velice zdlouhavý, poněvadź med má asi 10 krát menší tepelnou vodivost oproti vodě. Med by se měl uchovávat při teplotách kolem 14 °C na suchém místě v uzavřené nádobě. Med snadno pohlcuje cizí pachy a vzdušnou vlhkost, díky čemuž může ve špatně uzavřené nádobě, na vlhčím místě začít na povrchu kvasit.