aktualizováno: 31.07.2023 11:12:50 

Včelařství Šimůnek - prodej medu

Aktuálně 2011 - jak to dělám já ...
 
16.1.2011
    Dnes jsem vyňal podložky s mělí pro vyšetření ve Výzkumném ústavu včelařském v Dole na množství roztočů Varroa v zimním spadu. Podložky jsem umístil přes noc do vytápěné místnosti, aby podložky s mělí oschly.
Dnes bylo krásné slunečné počasí, s proletem včeliček.
 
17.1.2011   
    Podložky jsem ometl na síto s otvory o vel. 5 mm, kterým jsem oddělil mrtvolky včel od ostatní měli a měl jsem sesypal do kelímku označeném jménem chovatele a počtem včelstev na stanovišti. Při vyšetření je povoleno množství průměrně 3 roztoči na včelstvo na stanovišti. Při větším počtu roztočů je povinnost provést dodatečné přeléčení včelstev na stanovišti. ( dodatečné léčení jsem nemusel nikdy provádět ).
 
6.2.2011   
    Opět bylo krásné slunečné počasí s proletem včel. Dnes jsem vytřídil souše k vytavení na vosk, zbytek uskladněných souší jsem ošetřil proti zavíječi voskovému zapálením sirných knotů ve vysiřovací lampě a protože matky již začínají klást opět vajíčka vložil jsem pod víka úlů uteplivky, aby z úlů unikalo méně tepla. Poněvadž vlastním pouze starý lis na vytavování vosku suchým teplem, na kterém je vytavování vosku velice zdlouhavé, hledal jsem na internetu zařízení se kterým bude práce rychlejší. Našel jsem zařízení na vyvařování vosku pomocí páry od firmy Vastoil a od firmy Včelaření hrou.
 
10.2.2011
    Kontaktoval jsem obě firmy. Vastoil měl zařízení o 600,- Kč levnější, ale dodací lhůta byla 2 - 3 měsíce, tak jsem zařízení objednal u firmy Včelaření hrou z Hradce Králové, se kterou mám jíž od loňska dobrou zkušenost. Zařízení má dorazit do 5 dnů.
 
11.2.2011
    Zítra máme výroční členskou schůzi na které se bude odevzdávat měl k vyšetření. Měl od všech chovatelů se poté zašle k vyšetření na přítomnost roztočů Varroa destructor.
 
15.2.2011
    Včera mi pan Reinberk zastupující sdružení "Včelaření hrou" mailem oznámil odeslání zařízení a dnes vpodvečer zařízení skutečně dorazilo. Bohužel vyvíječ páry, nejdůležitější část zažízení, byl asi při transportu poškozen. Pozdě večer jsem se proto mailem (zaslal jsem fotografii poškozeného zařízení a písemnou reklamaci) a telefonicky spojil s panem Reinberkem který přislíbil rychlé vyřízení.
 
16.2.2010
    Dnes jsem poštovním balíkem vyvíječ páry zaslal zpět. Pan Reinberk mi obratem telefonicky oznámil odeslání nového vyvíječe.
 
17.2.2010
    Dnes jsem zásilkovou službou obdržel nový bezvadný vyvíječ páry. Má  reklamace byla tudíž vyřízena k mé plné spokojenosti za pouhé 2 dny za což panu Reinberkovi děkuji. Už se těším až zařízení o víkendu vyzkouším.
 
19.2.2011
    Minulou sobotu na schůzi jsem se známým přítelem včelařem diskutoval o předjarním a jarním rozvoji včeliček. Kolega mi radil ať místo igelitů napnu pod víko alobal, že odráží dovnitŕ úlu teplo, že jeho včelstva díky tomu mají mnohem rychlejší jarní rozvoj než dříve. Rozhodl jsem se, že to také vyzkouším a napadlo mne metodu poněkud vylepšit. Včera jsem ve včelařské prodejně v Sokolově koupil podložky do podmetu, tyto jsem seřízl aby desky pasovaly na strůpek úlu pod víko a s manželkou jsme na desky nalepili alobal. Příští týden až se trochu oteplí vyměním koberce na strůpcích úlů za desky potažené alobalem. Tyto budou mnohem lépe zadržovat teplo v úlech a nebudou propouštět ven vodní páru, která na nich bude kondenzovat a včelky kapičky vody využijí pro svůj rozvoj a budou muset méně, v chladných dnech, kdy mnoho včel zkřehne a zahyne, vyletovat mimo úl aby přinesly vodu.
    Poté jsem si vyrobil ze včelařského pletiva síto na dno bubnu k vyvařování vosku, tak jak mi poradil přítel Reinberk ze společnosti Včelaření hrou. A pak jsem se konečně dostal t tomu, abych vyzkoušel nové zařízení na získávání vosku z plástů. Do bubnu jsem naskládal rámečky, vešlo se jich tam 13, do vyvíječe páry jsem nalil demineralizovanou vodu (aby se ve vyvíječi neusazoval vodní kámen) a vyvíječ připojil k bubnu hadicí a protože bylo kolem nuly zabalil jsem zařízení do dvou dek. Pak jsem jen připojil zařízení do zásuvky a sledoval jak se ve vyvíječi tvoří pára, postupně z bubnu začala odkapávat voda a posléze když se celé zařízení zahřálo do provozní teploty, začala unikat z otvoru ve dně zařízení pára a vytékat vosk. Za necelou hodinku bylo vše hotovo. Ze zařízení jsem vyjmul rámečky, ze síta odstranil košilky po včelích larvičkách, které ještě v zařízení pro získávání vosku suchým teplem vylisuji. Poté jsem do bubnu ložil ještě další várku. Byl jsem nadšen . Za necelé dvě hodiny jsem vyvařil vosk z 26 rámků. Dříve jsem vosk ze tří rámků získával více než hodinu a půl, a to jsem musel nejdříve voští ( tak se říká voskové včelí stavbě uvnitř rámku) vyřezat nožem. Zařízení funguje výborně, jsem s ním spokojen a navíc v košilkách nezůstalo ani příliš vosku. Divím se, proč jsem si zařízení neopatřil již dávno, ušetřil bych si spoustu práce a času...
K získanému vosku jsem přidal vosk z víček získaných při medobraní, převařil a zcedil pres záclonu do smaltovaného kbelíku a nechal vychladnout. Koláč vosku jsem vyklopil, zespodu očistil od nečistot a uložil.
 
24.2.2011
    Dnes krásně svítilo sluníčko a rtuť teploměru se vyšplhala mírně nad bod mrazu. Toho jsem využil k odkrytí úlů a výměně krytiny strůpků - vložil jsem desky potažené AL - fólií, které jsem si připravil před týdnem a úly jsem opět uzavřel víkem. Zvážil jsem také koláče vosku, který jsem získal z rámků a víček, která mi zůstala z loňského medobraní. Celkem jsem vytěžil přes 9 kg krásného voňavého žlutého vosku. Zhruba polovinu vosku vyměním za mezistěny, které použiji k přípravě nových rámků k jarnímu rozšiřování včelstev a zbytek si ponechám; chtěl bych někde sehnat formu k výrobě litých svíček a vosk použít k jejich výrobě. Sluneční paprsky dokonce vylákaly pár zvědavých, otužilých včeliček na česno.
Žluté, voňavé koláče vosku, které jsem letos vytěžilZvědavá včelka odpočívající na česně
 
12.3.2010
    Dnes bylo krásné počasí, včelky měly možnost proletu a zároveň první možnost doplnit alespoň částečně své zásoby pylu, čehož také využily.  Protože teplota vystopila nad 12°C provedl jsem rychlou orientační prohlídku všech včelstev, při které jsem zjistil, že všechna včelstva vcelku dobře vyzimovala, mají dostatek zásob pro jarní rozvoj a dobré předpoklady růstu. Při prohlídce jsem zahlédl neoznačenou matku v úlu č. 1 z pozdní tiché výměny, tuto jsem vychytil a označil modrou barvou na hrudníček, dále jsem také každému včelstvu odvíčkoval jeden plást se zásobami a tento jsem přisunul blíže k plodovému tělesu. Včelky začnou tento med přenášet do středu svého sediska, kde mají zásoby již spotřebované a toto jim bude simulovat rannou snůšku, včelky začnou více krmit včelí matičku a ta začne klást více vajíček, čímž včelstvo rychleji zesílí.  Video - jaro na česně :  http://www.youtube.com/watch?v=mkWVkQT30Zg  .
2.4.2011
    Dosavadní průběh jara je pro včelky ideální. Po většinu dnů svítí sluníčko, v noci bývají mírné mrazíky, přes den teploty vystupují často k deseti až dvanácti stupňům a postupně rostou, mohlo by častěji sprchnout, je sucho. Postupně kvetly lísky, olše, nyní kvetou vrby jívy, ze kterých včelky nosí spoustu pylu a dokonce i větší množství nektaru.
    Dnes jsem provedl jarní prohlídku včelstev a zjistil, že všechna mají velké množství plodu na minimálně 7 rámcích horního nástavku a až na dvě včelstva se začínají vyvěšovat v podmetu, z toho usuzuji, že matky kladou již v obou nástavcích. Co nejdříve musím prohodit nástavky u včelstev - vždy vrchní za spodní. To se provádí pouze u včelstev, která mají larvičky i ve spodním nástavku. Ve spodním nástavku bývá minimum zásob a když jsou v něm již larvičky ( říkáme včelí plod) a tento nástavek se stane horním, dostanou se zásoby pod plod. Toto není normální situace a včelky se jí snaží vyřešit tím, že zásoby přenášejí opět do vrchního nástavku, dochází k jejich zvýšené spotřebě, pocitu hojnosti, matka je více krmena, začne klást ještě více vajíček a včelstva začnou ještě  rychleji sílit.
Prohlídka včelstva 2.4.2011prohlíka 2.4.2011
Rámek se zavíčkovaným plodem
7.4.2011
    Dnes byl nádherný slunný den, teplota přes 22°C, tak jsem se rozhodl jsem se provést prohození nástavků. Všechna včelstva, kromě dvou výše zmíněných měla opravdu plod i ve spodním nástavku, tudíž jsem u nich provedl výměnu horního nástavku za spodní. Většinou tento zákrok provádím až po půli dubna, ovšem letos je příroda i včelky skoro o 10 dní v předstihu. Zbylá dvě včelstva mají v horním nástavku velké množství plodu, což jim dává předpoklad, že vše doženou a jistě stihnou i hlavní snůšku.
21.4.2011
    Dnes jsem dokončil drátkování rámků a zatavování mezistěn na drátky, které provádím trafem, které jsem si před dvěma lety objednal v prodejně ,,Včelaření hrou" . Dříve jsem zatavování mezistěn prováděl postaru, tj. speciálním zatavovacím ozubeným kolečkem s drážkou, aby drátek nevyjížděl. Kolečko se muselo nahřát na plotýnce, zadrátkovaný rámek se položil na podložku s mezistěnou a nahřátým kolečkem se přejelo po drátku odshora dolů nebo zleva doprava. Občas se stalo, že kolečko sjelo z drátku a mezistěna se kolečkem prořízla. Dnes pouze přiložím dvě elektrody a za zlomek vteřiny je mezistěna zatavená. Ovšem před zatavováním nahřívám mezistěnky v el. troubě vyhřáté na 40°C - mezistěny se po vložení do úlů neprohýbají a nekroutí. 
Ozubené zatavovací kolečko
 
 
22.4.2011
    Dnes jsem sedmi včelstvům přidal 3. nástavek. To provádím tak, že včelstvům, pokud je pěkné počasí vložím mezi dva stávající nástavky nástavek třetí, vybavený pěti soušemi, pěti mezistěnami a stavebním rámkem. Vložení nástavku mezi dva plodištní mohu provést pouze za předpokladu, že je včelstvo dosti silné - včelky jsou již vyvěšeny v podmetu - viz Aktuálně 2010. Pokud by včelstvo nebylo dosti silné, ,,podtrhl" bych  ho tímto zákrokem ve vývoji a včelstvo bych výhledově oslabil. Včelstvům č. 2 a 3 jsem prohodil nástavky, a protože včelstvo č. 3 dosti zesílilo, nasadil jsem mu zároveň i medník.
30.4.2011
    Dnes jsem všem včelstvům přeorganizoval nástavky. Nástavek vložený mezi plodištní nástavky jsem umístil tam, kam patří, tj. dospod, zkontroloval jsem mezistěny - jsou pěkně vystavěné, nezkroucené, horní nástavek jsem oddělil od ostatních mateří mřížkou (to je mřížka s otvory, která zabraňuje matce v přístupu a tím v kladení v horním nástavku) a tím jsem vytvořil medník. Zevrubně jsem zkontroloval stávající plodištní nástavky na naražené matečníky a pokud jsem ve vrchním nástavku našel matku, přemístil jsem ji o ,,patro" níže. Matku jsem našel a přemístil v sedmi z devíti včelstev. Ve zbývajících třech včelstvech byla matka nejspíše v některém z ,,nižších pater" , která jsem neprohlížel tak důkladně.
    Včelstvo č. 8 mělo naražený matečník a zakladeno několik matečníkových misek, ostatní včelstva neměla  žádné matečníky.
5.5.2011
    Dnes jsem zkontroloval medníky oddělené mřížkou, jestli v nich včelky na otevřeném plodu nenarazily matečníky - to by posléze mohlo znamenat vyrojení včelstev. Žádné včelstvo matečníky nenarazilo, pouze ve včelstvu č. 8 jsem vyštípl jeden zavíčkovaný matečník, který jsem minule přehlédl.
8.5.2011
    Dnes jsem zkontroloval plodiště všem včelstvům, jestli se nezačíná projevovat rojová nálada ( jestli včelstva nemají naraženy matečníky)
Ve včelstvu č. 8 jsem vyštípl jeden zavíčkovaný matečník a několik zakladených matečníkových misek. Ostatní včelstva se k rojení nechystají. To znamená že další prhlídka stačí za cca 10 dní. Ve všech včelstvech jsem viděl kladoucí matičku, pouze ve včelstvu č. 5 nebyla a toto včelstvo mělo naražené nouzové matečníky.. Ty se od rojových liší tím, že nejsou na okrajích plástů, ale jsou uprostřed mezi dělničím plodem. Pokud včelstvo přijde o matku ( v tomto případě jsem ji asi omylem zamáčkl při vkládání mateří mřížky) včely si vyberou několik nejmladších larviček, o které se začnou starat jako o larvičku budoucí včelí královny a tuto z nich vychovají. Vyštípl jsem pouze zavíčkované matečníky a ponechal ještě nazavíčkované - to mi zaručí, že matka bude vychována z nejmladší larvičky a tudíž bude kvalitní. Bohužel na nákup kvalitní oplodněné včelí matky je příliš brzy. Tyto budou na trhu na přelomu května a června.   
14.5.2011
    Dnes jsem provedl další kontrolu plodišť všech včelstev. V úlu č. 8 jsem jako již tradičně vyštípl několik matečníků, včelky v úlech č. 9 a 6 měly několik čerstvě zakladených matečníkových misek, tyto jsem odstranil. Při prohlídce v úlu č. 8 se mi stala nepříjemná věc. Při prohlídce jsem si matku zabezpečil poklopkou, kterou se matka s doprovodem zajistí na plástu, aby nemohla někam zapadnout nebo abych ji omylem nezamáčkl. Po skončení prohlídky jsem poklopku odstranil, a matku sedící na poklopce zevnitř jsem opatrně sklepl na plást mezi včely. Jaké bylo mé zděšení, když matka dříve než jsem stačil umístit rámek mezi ostatní najednou roztáhla křídla vznesla se do vzduchu a začala se vzdalovat od úlu. V jednu chvíli jsem měl pocit, že mi sedla na záda, tak jsem běžel do včelína pro skleněnou "fajfku" na vychytávání matek a spěchal jsem za manželkou na terasu aby matku zajistila. Ovšem matička na zádech nebyla. Z literatury vím, že v takovém případě se doporučuje úl nezavírat, vyčkat, jestli se matička nevrátí zpět. Čekání, které mi připadalo jako věčnost a pěkně mi při něm bušilo srdce se vyplatilo. Po chvíli, snad pěti nebo deseti minutách jsem zaslechl poněkud odlišný zvuk, jiný než jak bzučí obyčejné včely. Přistoupil jsem z boku k úlu a sledoval dění. Najednou mi  před očima proletěla matička, viděl jsem na zádech její značku, zakroužila nad úlem ale nepodařilo se jí přistát a zas letěla pryč. Sledoval jsem ji s očima na šťopkách abych ji neztratil a nakonec jsem viděl, jak usedla na smrček vedle na pozemku mého otce. Na nic jsem nečekal, popadl skleněnou "fajfku", bleskově jsem oběhl včelín, otevřel branku a už jsem stál vedle smrčku na kterém ve výšce mých očí seděla asi dost zadýchaná matička. Odevzdaně se nechala přiklopit a asi byla sama ráda když jsem ji pouštěl do uličky mezi rámky. Jen se mihla a byla pryč v bezpečí "svého" úlu. No a i mně spadl kámen ze srdce a musel jsem se jít na chvilku posadit abych příhodu rozdýchal.
Skleněná "fajfka"
17.5.2011
    Dnes jsem nejsilnějším včelstvům přidal nástavek. Úly č. 9,6 a 5 dostaly medníkový nástavek vybavený 6 soušemi a 5 mezistěnami a úly č. 8 a 7 dostaly polonástavek (polonástavek je nástavek s nižší výškou rámku - 39x17cm) vybavený mězistěnami.
22.5.2011
    Dnes jsem opět kontroloval včelstva. Včelstva mají již zavíčkováno cca 50% donesených zásob v mednících, mezistěny v nástavcích úlů 9 a 6 jsou vystavěné, včelstvo č. 5 moc nestaví (později jsem zjistil že bylo před vyrojením) a včelstva č. 8 a 7 si mezistěn v polonástavcích nad mřížkou vůbec nevšímala - polonástavky jsem přesunul pod mateří mřížku mezi stávající plodištní nástavky. Tak uvidíme...
    Včelstvu v úlu č. 8 jsem jako tradičně vyštípl několik matečníků a zakladených mateřích misek, několik misek jsem vyštípl i v úlu č. 9, ostatní včelstva neměla naražený žádný matečník. Úl č. 5 jsem příliš neprohlížel, měla by tam být mladá vylíhlá, ještě asi neoplozená matička. Toto se mi ovšem příliš nevyplatilo. Asi o hodinu později jsem si při kontrole dalších úlů všiml, že z úlu č. 5 se mi kolem nepříklopeného víka hrne přes okno včelína sposta "radostně bzučících" včeliček a totéž na česně - a byl tu můj první letošní roj. Přes to, že pohled na rojící se včelstvo je úžasná podívaná - všude kolem včelína krouží a víří velké množství včeliček, které čekají až z úlu vyletí matička a posléze se celý mrak včel začne postupně přelévat pryč, doufám, že je to můj první a také poslední letošní roj. Většinou se starou oplozenou matičkou se roj usadí poblíž úlu na větev, tento měl ovšem mladou neoplozenou matičku - viz. výše a tak se postupně začal zvedat nad včelín a než jsem stačil rozbalit hadici a začít usměrňovat roj proudem vody, začal se roj přelévat přes zahradu mého otce pryč. Nakonec jsem se i s hadicí dostal před roj a postupně jsem jej usměrnil na starou švestku na tátově zahradě. Roj se usadil nádherně na konci větve ve výšce asi 3 m, takže jsem jej mohl pěkně podebrat speciálním rojochytem na hliníkové záclonové tyči. Stačil jediný pohyb a včelky byly doslova a do písmene "v pytli" a pak je stačilo pouze přesypat do rojáčku. Za 20 minut se téměř všechny včelky stáhly do rojáčku ke svojí královně a já rojáček rychle uklidil do sklepa - blížila se totiž bouřka.
Za to, že se mi včelstvo vyrojilo si mohu v podstatě sám. Nechal jsem totiž v úlu pro jistotu 3 matečníky, kdyby se z některého nic nevylíhlo. No a vyběhly asi všechny...
23.5.2011
    Dnes jsem usadil včerejší roj,  do nového, čistého úlu vybaveného 6 mezistěnami a jednou souší. Roj vážil 2 kg ( mateřské včelstvo se moc neoslabilo - před vyrojením přetékalo včelami) a přes noc ve sklepě vystavěl opět nádherné srdíčko z bílého vosku...
28.5.2011
    Dnes jsem provedl kontrolu medníků, abych zjistil, jak jsou včelky daleko s víčkováním medu ( včely uzavírají každičkou buňku, do které uložily med, voskovým víčkem a tím zralý med konzervují a zajišťují, aby med nepřijímal vlhkost a vydržel jim celou zimu aniž by zkvasil). Med je zralý když je alespoň 30 % plochy plástu překryto voskovými víčky. Zjistil jsem, že kromě úlu č. 2 jsou všude medné zásoby zavíčkovány minimálně z 50 %, v úlu č. 1 to bylo cca. z 90% - všechny rámky s medem byly téměř celé zavíčkované. To znamená, že zítra nastane den mého prvního letošního medobraní. V myčce jsem umyl sklenice, připravil dvě nádoby na pastování medu, sestavil medomet a přichystal prázdné nástavky do kterých si ráno uložím plné plásty s medem.
29.5.2011
    Dnes  ráno v 6 hodin jsem byl připraven. Protože manželka je po operaci, požádal jsem o pomoc a spolupráci kamaráda Ivana a jeho maminku. V 6:30 jsme otevřeli první úl, já jsem odebíral z úlů rámky a prováděl první ometání včel, rámky jsem podával Ivanovi, on je znovu ometl a uložil do přepravní bedýnky, poté jsme je převezli do medárny, kde jsme je přeložili do připravených nástavků. Práce v tandemu šla jako po másle a v 9 hodin jsme měli všechny rámky v medárně. Mezitím přišla Ivanova maminka, která se ujala odvíčkovávání rámků. My s Ivanem jsme podávali rámky, obsluhovali jsme medomet a rozlévali med přeceděný přes hrubé a jemné síto do sklenic a já později vracel vymetené plásty zakropené vodou ( aby včelky měli usnadněnou práci při vyčištění plástu před jejich dalším plněním ) do úlů . Přestože práce pěkně odsýpala zabralo nám vytáčení celý den. V půl šesté večer jsem měl hotovo včetně umytí nářadí a medometu. Naplnil jsem i obě nádoby a započal proces pastování medu, který potrvá 5 až 7 dní.
4.6.2011
    Dnes jsem provedl kontrolu plodiť  u všech včelstev. Matky kladou, matečníkové misky vesměs nestaví, žádné včelstvo nemá misky zakladené. včely se již nechtějí rojit - je stále pěkné počasí a je snůška.
16.6.2011
    Dnes jsem opět kontroloval včelstvům plodiště na naražené matečníky. Žádné včelstvo se již nebude rojit, je silná snůška, Včelstva mají plné medníky a již víčkují. Brzy bude další medobraní.
26.6.2011
    Dnes nastal den D. Brzy ráno jsem připravil medomet a vše další, v půl sedmé přišel kamarád Ivan a po společné snídani jsme se dali do práce. Všechny rámky jsme nanosili do kuchyně, která se opět změnila v medárnu, manželka s Ivanem se pak dále věnovali vytáčení a já jsem průběžně vracel rámky do úlů, kontroloval včelstva, vyjmul jsem z plodišť vystavěné stavební rámky s trubčinou a provedl prohození plodištních nástavků. Poté jsem ještě vytvořil 3 oddělky, do každého jsem přidal klícku s matkou. Matky, včetně tří oddělků, jsem včera přivezl od přítele Průchy z Tachova .
30.6.2011
    Dnes jsem vyštípal naražené nouzové matečníky v mnou vytvořených oddělcích a protože zítra odjíždím na dovolenou, požádal jsem kamaráda Ivana, aby vše ještě za dva dny zkontroloval, vyštípal případně naražené matečníky a uvolnil včelám přístup k medocukrovému těstu, potažmo k matce. Ivanovi jsem vše vysvětlil a ukázal a Ivan slíbil, že mi na včelky dohlédne.
10.7.2011
    Dnes jsem se vrátil z dovolené a mé první kroky vedly k Ivanovi a ke včeličkám. Ivan mi sdělil, že ve dvou oddělcích matky viděl, z oddělků vyjmul přidávací klícku a do oddělků vložil mezistěnu. Ve třetím oddělku matku neviděl. Při kontrole jsem zjistil, že ve všech oddělcích jsou matky v pořádku a všechny kladou.
16.7.2011
    Dnes jsem nahlédl do medníků, abych zjistil, kolik včelky od minulého vytáčení nasbíraly medu. No není to žádná sláva, navíc jsem měl pocit, že včelstva jsou už za svým vrcholem, jsou dosti upracovaná a počínají slábnout.
18.7.2011
    Dnes jsem zajel k příteli Průchovi ještě pro dvě matičky, z květnového roje jsem vytvořil ještě dva oddělky do plemenáčků a do těchto oddělků jsem přidal v přidávacích klíckách koupené včelí matky.
22.7.2011
    Dnes jsem se rozhodl, že vzhledem k převládajícímu špatnému počasí a vzhledem k tomu, že již pozoruji na česnech vyhánění trubců z úlů,  je čas vytočit poslední med a sundat medníky.
24.7.2011
    Dnes nadešel den posledního letošního medobraní, s Ivanem a se ženou jsme vše zvládli. S letošní produkcí medu jsem spokojen, přesto, že jsem vytáčel při druhém a třetím medobraní med pouze z osmi včelstev, přinesly včely o něco více medu než v loňském roce. Vzhledem k tomu, že jsem získal několik nových klientů, kteří odebrali větší množství medu, je velká část mé medné produkce již rozebrána. 
    Při prohlídce nových oddělků jsem zjistil, že v jednom oddělku jsou opakovaně naražené nouzové matečníky a v druhém oddělku je v klícce matička mrtvá. Okamžitě jsem volal příteli Průchovi a vypravil jsem se do Tachova pro matku novou. Tuto jsem v podvečer do oddělku opět, po předchozí narkotizaci včel, přidal.
25.7.2011
    Pri prohlídce oddělků v plemenáčích jsem zjistil znovu naražené matečníky na již odrostlém plodu, provedl jsem zrušení veškerého zbylého otevřeného plodu a uvolnil jsem včelám cestu k matkám přes medocukrové těsto.
26.7.2011
    V jednom oddělku  se matka volně pohybuje na plástu, v druhém jsem matku až po delším pozorování objevil v klubku včel na dně úlku. Matku jsem osvobodil - je bez viditelného poškození, umístil jsem ji opět do přidávací klícky, tuto opět uzavřel a znovu vložil mezi plásty.
29.7.2011
    Dnes jsem nahlédl opět do obou oddělků, do  krmítek jsem oddělkům přidal další porci medocukrového těsta. V jednom oddělku je vše v pořádku, matka již zakladla skoro celý plást, ve druhém oddělku začaly včelky kolem přidávací klícky stavět voskové srdíčko, to je znamení, že se s matkou již začaly smiřovat, tak jsem opět uvolnil otvor k medocukrovému těstu, kterým je matka v klícce uzavřena.
Když včely na klícce staví - je většinou vyhráno...
6.8.2011
    Dnes jsem zkontroloval oddělek ze kterého jsem v týdnu vyjmul přidávací klícku, vše je v pořádku, matka již zakladla celý plást a klade na dalším, tak jsem započal proces výměny matek v mateřských včelstvech. Úly č. 2,3 a 4 jsem postavil před včelín a na jejich místo jsem postavil úly s oddělky a kladoucími mladými matkami. Do oddělků s kladoucími matkami se postupně vžebrají létavky, které oddělky posílí a tyto posléze spojím s mateřským  včelstvem. Výhodou této metody je,  že do poslední chvíle v  obou jednotkách kladou obě matky, nedojde k výpadku v kladení tím, že starou matku vychytím a v klícce přidám matku novou, která by byla minimálně 6 dní uvězněna a nemohla by klást vajíčka. tím docílím toho, že včelstva, ve kterých jsem měnil matku jdou do zimy extrémně silná, na jaře mají rychlejší rozvoj a navíc je toto ta nejjistější metoda přidání nových matek do včelstev. Za celou dobu, co přidávám matky tímto způsobem, jsem nepřišel ani o jednu přidávanou matku.
10.8.2011
    Dnes jsem převěsil všechny rámky s plodem ze spodních nástavků mateřských včelstev do oddělků, které mezitím zesílily o létavky, které se  z mateřských včelstev vrátily na původní místo na které byly zalétané a oddělky je přijaly za své.
13.8.201
    Dnes jsem, po vychycení starých matek, spojil přes novinový papír torzo mateřského včelstva se zesíleným oddělkem, včelstva jsem přikrmil 1,5 kg cukru v roztoku. Novinový papír se vloží mezi oddělky, pokropí se vodou a tužkou se do novin udělá několik otvorů a každé včelstvo jsem pokrmil jedním kilogramem cukru v roztoku 1:1.  Než včely novinový papír rozkoušou a odstraní tak přepážku mezi nástavky, načichnou " vůní " nové matky a obě včelstva se spojí beze ztrát na životech včel smiley.
14.8.2011
    Dnes jsem započal celý proces přidání matek také u včelstev č. 8 a č. 9. Obě včelstva jsem vysunul před včelín a na jejich místo jsem přemístil další dva oddělky.   
16.8.2011
    Po zevrubné kontrole jsem zjisti, že do oddělků se již přestěhovalo velké množství včel, které byly zalétané na původní stanoviště. Proto jsem oddělky doplnil plásty s plodem z mateřského včelstva.
17.8.2011
    Posílené oddělky jsem opět přes novinový papír spojil s mateřským včelstvem a začal jsem doplňování glycidových zásob na zimu u všech včelstev. K doplňování zásob na zimu používám strůpkové dvoukomorové krmitko, které zajišťuje doplňování krmného roztoku bez přímého kontaktu se včelami.
    Letos zazimuji 9 silných včelstev v úlech se dvěma nástavky a 3 včelstva - oddělky, z toho 2 oddělky na 11 rámcích a jedno záložní včelstvo na 9 rámcích. Vzhledem k tomu, že tzv. ze dvora rok od roku prodávám více medu chci rozšířit svůj chov o jedno až dvě  včelstva.  
3.9.2011
    Všechna silná včelstva jsou zakrmaná, na zimu dostala 18 kg zásob, slabší (záložní - vytvořená z oddělků) včelstva zimovaná v jednom nástavku, která začínám krmit později, aby matky měly déle dostatek prostoru ke kladení, obdržela k dnešnímu dni 6,5 kg zásob.
17.9.2011
    I záložní včelstva jsou zakrmená. včelstva zimovaná na 11 rámcích obdržela 12 kg zásob.
25.9.2011
    Všechna včelstva dnes obdržela poslední dávku cukru na zimu, kterou si uloží přímo do zimního sediska, odkud vybíhá poslední plod. Všechna včelstva obdržela tedy na letošní zimu 19,5, resp 13 kg zásob. Tyto zásoby vydrží včelám až do rozkvětu vrby jívy, která poskytuje první významnější i nektarovou snůšku.
9.10.2011
    Dnes jsem odstranil z úlů krmítka, tato jsem vymyl a uskladnil pro použití v příštím roce.
16.10.2011
    Vyčistil jsem dna úlů od voskových můstků a do úlú jsem vložil čisté podložky pro odběr měli a sledování spadu roztočů po povinném léčení.
24.10.2011
    Dnes proběhlo 1. kolo léčení proti roztoči Varroa destructor. Léčení proběhlo jako každý rok komisionálně za účasti mé, předsedy přítele Karkuly a jednatele přítele Szabó.
1.11.2011
    Očistil jsem podložky od mrtvolek včel i roztočů Varroa. Podložky jsem ometl, omyl mýdlovým roztokem a vložil zpět do úlů.
24.11.2011
    Proběhlo 2. kolo léčení, tentokrát bohužel bez mé účasti, nemohl jsem se uvolnit ze zaměstnání, tak mne zastoupil kamarád Ivan. 
13.12.2011
    Proběhlo 3. kolo léčení. Za týden po léčení je třeba vyčistit podložky a čisté bez roztočů je opět vložit do úlů.
24.12.2011
    Dnes jsem očistil podložky a zároveň popřál včeličkám veselé vánoce. Pro tento rok práce u včeliček skončila...